Skip to content

795-797 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block14705
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page147

Building Details

Building Class---
Description1S-F-C-B-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,203,600
96%
Improvement Value:$50,000
4%
Total Assessment$1,253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,955-0.6%
2024$10,017+40.1%
2023$7,151-0.4%
2022$7,177+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
DeedBook 9814, Page 244Recorded4/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1917