Skip to content

149 Glenwood Ave.Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 13, 2017

Property Information

Block14801
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,979-0.6%
2024$4,004+40.1%
2023$2,858-0.4%
2022$2,869+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 9196, Page 761Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9132, Page 96Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3782, Page 256