Skip to content

2627 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Church/Charitable

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 17, 1992

Property Information

Block14802
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-O-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,900
27%
Improvement Value:$872,800
73%
Total Assessment$1,191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
1995$14,335-4.2%
1994$14,968+8.4%
1992$13,805+194.3%
1991$4,691+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4529, Page 320

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3328, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 0001