Skip to content

881 Montgomery St.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2004

Property Information

Block14803
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,554
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,900
47%
Improvement Value:$248,300
53%
Total Assessment$470,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,500-0.6%
2024$10,565+40.1%
2023$7,542-0.4%
2022$7,570+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915