Skip to content

9 Fairmount TerraceJersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Date
Feb 1, 2004

Property Information

Block14803
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,812
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
43%
Improvement Value:$265,000
57%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,383-0.6%
2024$10,449+40.1%
2023$7,459-0.4%
2022$7,487+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7251, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1925