Skip to content

410 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$233,407
Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block14803
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,437
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
47%
Improvement Value:$243,200
53%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,254-0.6%
2024$10,318+40.1%
2023$7,366-0.4%
2022$7,393+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$233,407
Sq Ft2,437DeedBook 9841, Page 527Recorded8/16/2024

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6040, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1905