Skip to content

442 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 26, 2006

Property Information

Block14803
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page148

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,200
44%
Improvement Value:$275,200
56%
Total Assessment$491,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,973-0.6%
2024$11,042+40.1%
2023$7,882-0.4%
2022$7,912+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7810, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1915