Skip to content

769 Montgomery St.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Vacant Land

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block14904
Lot1
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description4S-38U-2C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,361
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$34,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$779-0.7%
2024$784+40.1%
2023$560-0.4%
2022$562+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 9733, Page 314Recorded3/10/2023

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,361DeedBook 9308, Page 328Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8845, Page 475

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 8759, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1925