Skip to content

769 Montgomery St.(Unit C0404X)Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block14904
Lot1
QualifierC0404X
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description4S-38U-2C-CONDO

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$717,900
100%
Total Assessment$717,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$1,037+1.3%
2018$1,024+2.9%
2017$995+0.6%
2016$989-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 9599, Page 54

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 9400, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1925