Skip to content

258.5 Fairmount AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1875

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 9, 2014

Property Information

Block15003
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,463
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,100
52%
Improvement Value:$141,500
48%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,601-0.6%
2024$6,642+40.1%
2023$4,741-0.4%
2022$4,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 8972, Page 424Recorded5/15/2014

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5974, Page 188

Property Sale

SaleMulti
$9,000
DeedBook 3232, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1875