Skip to content

270 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2016

Property Information

Block15003
Lot30
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building ClassC0000
Description5&11S-B-D-O-79U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
3%
Improvement Value:$2,950,800
97%
Total Assessment$3,050,800

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,500,000
DeedBook 4172, Page 89