Skip to content

121 North St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1932

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block1505
Lot13
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,644
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,000
34%
Improvement Value:$530,000
66%
Total Assessment$803,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,931-0.6%
2024$18,043+165.2%
2023$6,803+0.0%
2022$6,803
Property History

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft2,644DeedBook 9594, Page 316NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1932