Skip to content

119 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$319,300
Last Sale Date
Jan 30, 2006

Property Information

Block1505
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,200
53%
Improvement Value:$161,200
47%
Total Assessment$344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690-0.6%
2024$7,739+40.1%
2023$5,524-0.4%
2022$5,545+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,300
DeedBook 7821, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1890