Skip to content

3 Ingwerson Pl.Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$2,750,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block15201
Lot6.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
DescriptionPROP PUB PARK
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$190-0.5%
2024$191
Property History

Property Sale

Sale
$2,750,000
DeedBook 9348, Page 530