Skip to content

10 Regent St.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07302

Built 2007
Vacant Land

Last Sale Price
$614,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block15801
Lot18
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
Description8S-BF-138UCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage871
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$70,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,577-0.6%
2024$1,586+40.1%
2023$1,132-0.4%
2022$1,137+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$614,000
DeedBook 9576, Page 99Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 8882, Page 557

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8473, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2007