Skip to content

10 Regent St.(Unit C0219)Jersey City, NJ 07302

Built 2007
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block15801
Lot18
QualifierC0219
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
Description8S-BF-138UCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$90,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,019-0.6%
2024$2,031+40.1%
2023$1,450-0.4%
2022$1,455+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$899,000
Sq Ft1,116DeedBook 9898, Page 308Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9081, Page 909Recorded11/20/2015

Property Sale

Sale
$493,000
DeedBook 8863, Page 119

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 8621, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 2007