Skip to content

10 Regent St.(Unit C0505)Jersey City, NJ 07302

Built 2007
Vacant Land

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block15801
Lot18
QualifierC0505
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
Description8S-BF-138UCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage785
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$63,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,422-0.7%
2024$1,431+40.1%
2023$1,022-0.4%
2022$1,026+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft785DeedBook 9816, Page 730Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$591,800

From:

To:

Sq Ft785DeedBook 9141, Page 231Recorded8/26/2016

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8529, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 2007