Skip to content

110 Tidewater St.(Unit C0285)Jersey City, NJ 07302

Built 2011

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block15801
Lot23.02
QualifierC0285
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S+BT-80U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage619
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$316,500
76%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,300-0.6%
2024$9,359+14.3%
2023$8,188-0.4%
2022$8,219+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft619DeedBook 9529, Page 277Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft619DeedBook 8982, Page 937NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8849, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 2011