Skip to content

100 Monitor St.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07304

Built 2020
Public Property

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block15802
Lot1.01
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMERCIAL UNIT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,020
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,600
14%
Improvement Value:$3,441,400
86%
Total Assessment$4,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$64,400+295.0%
2021$16,302+96.1%
2020$8,312
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$4,000,000
DeedBook 9169, Page 248