Skip to content

Park View AvenueJersey City, NJ 07302

Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block15901
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Assessment

Land Value:$5,925,200
99%
Improvement Value:$87,500
1%
Total Assessment$6,012,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$134,264-0.6%
2024$135,105+40.1%
2023$96,444-0.4%
2022$96,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0