Skip to content

15 Warren St.(Unit C0338)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0338
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building ClassC0655
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage800
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
7%
Improvement Value:$538,500
93%
Total Assessment$579,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,949-0.6%
2024$13,030+1862.2%
2023$664-0.4%
2022$667+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft655DeedBook 9218, Page 728Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 7195, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 2002