Skip to content

15 Warren St.(Unit C0426)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$1,204,999
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0426
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building ClassC1390
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
10%
Improvement Value:$1,084,800
90%
Total Assessment$1,199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,776-0.6%
2024$26,944+1369.6%
2023$1,833-0.4%
2022$1,840+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,204,999
Sq Ft1,395DeedBook 9692, Page 509Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 8926, Page 129Recorded8/14/2013

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 8750, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 2002