Skip to content

201 Marin Blvd.(Unit C0411)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$1,103,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block15906
Lot8
QualifierC0411
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building Class---
Description16S-326U-275P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,435
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
5%
Improvement Value:$1,008,700
95%
Total Assessment$1,058,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,634-0.6%
2024$23,782+40.1%
2023$16,977-0.4%
2022$17,040+2126.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,103,000
DeedBook 9169, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 2008