Skip to content

201 Marin Blvd.(Unit C0522)Jersey City, NJ 07302

Built 2008
Vacant Land

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block15906
Lot8
QualifierC0522
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building Class---
Description16S-326U-275P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage507
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$17,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$391-0.6%
2024$393+40.1%
2023$281-0.4%
2022$282+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 9744, Page 230Recorded9/28/2023

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft507DeedBook 9213, Page 738Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8494, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 2008