Skip to content

201 Marin Blvd.(Unit C4040)Jersey City, NJ 07302

Built 2017
Vacant Land

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block15906
Lot8
QualifierC4040
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building Class---
Description9S-107U-3C-117P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$40,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$895-0.7%
2024$901+40.1%
2023$643-0.4%
2022$646+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft1,172DeedBook 9312, Page 967Recorded6/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017