Skip to content

476 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 13, 2023

Property Information

Block1601
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,100
17%
Improvement Value:$712,800
83%
Total Assessment$859,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,202-0.6%
2024$19,322+40.1%
2023$13,793-0.4%
2022$13,844+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900