Skip to content

243 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$964,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block1601
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,540
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,100
40%
Improvement Value:$303,700
60%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,317-0.6%
2024$11,388+40.1%
2023$8,129-0.4%
2022$8,159+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$964,000

From:

To:

Sq Ft3,540DeedBook 9892, Page 887Recorded4/10/2025

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8946, Page 592Recorded12/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950