Skip to content

504 Central Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$109,250
Last Sale Date
Nov 14, 2014

Property Information

Block1601
Lot8
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building ClassC0445
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage445
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
49%
Improvement Value:$78,000
51%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,416-0.6%
2024$3,438+40.1%
2023$2,454-0.4%
2022$2,463+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$109,250
DeedBook 9009, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1880