Skip to content

71 North St.(Unit C0503)Jersey City, NJ 07307

Built 2013

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jul 27, 2024

Property Information

Block1602
Lot1.01
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page016

Building Details

Building Class---
Description5S-16U-12G-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,139
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
18%
Improvement Value:$347,400
82%
Total Assessment$422,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,432-0.6%
2024$9,491+40.1%
2023$6,775-0.4%
2022$6,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,139DeedBook 9838, Page 299NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$270,233

From:

To:

Sq Ft1,139DeedBook 8952, Page 595NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8808, Page 868