Skip to content

71 North St.(Unit P0010)Jersey City, NJ 07307

Built 2013
Commercial

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Feb 4, 2014

Property Information

Block1602
Lot1.01
QualifierP0010
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page016

Building Details

Building Class---
Description5S-16U-12G-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
70%
Improvement Value:$15,000
30%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,117-0.6%
2024$1,124+40.1%
2023$802-0.4%
2022$805+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 8960, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 2013