Skip to content

283 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$506,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block1603
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
46%
Improvement Value:$277,500
54%
Total Assessment$517,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,556-0.6%
2024$11,628+40.1%
2023$8,301-0.4%
2022$8,332+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$506,000

From:

To:

DeedBook 9053, Page 723Recorded7/24/2015

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 7636, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1910