Skip to content

264 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2006

Property Information

Block1603
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
51%
Improvement Value:$230,500
49%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506-0.6%
2024$10,572+40.1%
2023$7,547-0.4%
2022$7,575+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900