Skip to content

43 Condict St.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block16104
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
51%
Improvement Value:$171,100
49%
Total Assessment$346,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728-0.6%
2024$7,777+40.1%
2023$5,551-0.4%
2022$5,572+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7963, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1910