Skip to content

66 Gautier Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block16104
Lot24
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building ClassC0835
Description3S-B-D-7U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage835
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
30%
Improvement Value:$161,900
70%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,178-0.6%
2024$5,211+40.1%
2023$3,720-0.4%
2022$3,734+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft835DeedBook 9682, Page 322Recorded7/15/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9682, Page 322

Property Sale

Sale
$85,564
DeedBook 8877, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1900