Skip to content

72 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block16104
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2S-F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
50%
Improvement Value:$174,800
50%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,811-0.6%
2024$7,860+40.1%
2023$5,611-0.4%
2022$5,632+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9153, Page 944Recorded10/25/2016

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

DeedBook 9146, Page 862Recorded9/21/2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7934, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1910