Skip to content

76 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block16104
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
50%
Improvement Value:$177,800
50%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,878-0.6%
2024$7,927+40.1%
2023$5,659-0.4%
2022$5,680+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 9274, Page 72Recorded1/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910