Skip to content

126 Delaware Ave.(Unit C0011)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block16203
Lot9.02
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page162

Building Details

Building Class---
Description4S-B-16U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,015
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
12%
Improvement Value:$405,000
88%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+31.1%
2024$7,838+40.1%
2023$5,595-0.4%
2022$5,616-16.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 9681, Page 216Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 9353, Page 275NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926