Skip to content

429 Fairmount Ave.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block16301
Lot14
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building ClassC0488
Description5S-B-66U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage488
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
50%
Improvement Value:$65,500
50%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,914-0.6%
2024$2,932+40.1%
2023$2,093-0.4%
2022$2,101+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft488DeedBook 9190, Page 983Recorded4/4/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 8836, Page 733

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 8627, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1925