Skip to content

1 Calhoun St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2023

Property Information

Block16302
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2.5S+BT-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,269
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,200
55%
Improvement Value:$316,800
45%
Total Assessment$702,000

Built

Year Built: 1880