Skip to content

153 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block16302
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
48%
Improvement Value:$169,100
52%
Total Assessment$323,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,215-0.6%
2024$7,260+40.1%
2023$5,183-0.4%
2022$5,202+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,374DeedBook 9377, Page 735Recorded2/1/2019

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

DeedBook 7251, Page 80Recorded3/19/2004

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 7022, Page 340Recorded3/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 1922