Skip to content

141 Duncan Ave.(Unit C0008)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 27, 2004

Property Information

Block16302
Lot5
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building ClassC0364
Description2-4S-B-38U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage364
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
68%
Improvement Value:$31,100
32%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,146-0.6%
2024$2,159+40.1%
2023$1,541-0.4%
2022$1,547+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 7471, Page 214Recorded2/15/2005

Property Sale

SaleMulti
$52,000

From:

To:

DeedBook 5773, Page 317Recorded5/2/2003

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 4559, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1925