Skip to content

207 Fairview Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block16401
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5SFD-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
43%
Improvement Value:$219,800
57%
Total Assessment$383,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552-0.6%
2024$8,606+40.1%
2023$6,143-0.4%
2022$6,166+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 9341, Page 35Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8533, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1890