Skip to content

321 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890
Apartment

Last Sale Price
$5,845,000
Last Sale Date
Aug 28, 2008

Property Information

Block16501
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-31U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,085,000
31%
Improvement Value:$2,465,600
69%
Total Assessment$3,550,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,285-3.3%
2024$82,029+40.1%
2023$58,556-0.4%
2022$58,775+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,845,000

Property Built

Built

Year Built: 1890