Skip to content

299 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1897

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block16501
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description2S-B-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,327
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,900
44%
Improvement Value:$186,700
56%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405-0.6%
2024$7,451+40.1%
2023$5,319-0.4%
2022$5,339+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9281, Page 353

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 7911, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1897