Skip to content

701 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block16501
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,007
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,200
37%
Improvement Value:$309,200
63%
Total Assessment$492,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,995-0.6%
2024$11,064+40.1%
2023$7,898-0.4%
2022$7,928+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 9949, Page 872Recorded12/11/2025

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5794, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 0001