Skip to content

36 Duncan Ave.(Unit C0103)Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$387,651
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block16501
Lot38
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building ClassC0909
Description6S-B-D-38UH-E(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage909
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$185,000
76%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,471-0.6%
2024$5,505+40.1%
2023$3,930-0.4%
2022$3,945+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$387,651
DeedBook 9622, Page 223

Property Sale

Sale
$387,651
Sq Ft909DeedBook 9622, Page 223Recorded12/10/2021

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft909DeedBook 9590, Page 923Recorded8/22/2021

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7836, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1925