Skip to content

25 Duncan Ave.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07304

Built 2011

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Feb 29, 2012

Property Information

Block16502
Lot10
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5S-B-24U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
16%
Improvement Value:$315,000
84%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374-0.6%
2024$8,426+15.8%
2023$7,274-0.4%
2022$7,301+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 8839, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$930,000