Skip to content

15 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block16502
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
49%
Improvement Value:$195,700
51%
Total Assessment$383,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,568-0.6%
2024$8,622+40.1%
2023$6,155-0.4%
2022$6,178+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5909, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1900