Skip to content

9 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block16502
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
47%
Improvement Value:$224,700
53%
Total Assessment$424,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,472-0.6%
2024$9,532+40.1%
2023$6,804-0.4%
2022$6,830+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5688, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1900