Skip to content

681 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 21, 2011

Property Information

Block16502
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
30%
Improvement Value:$500,700
70%
Total Assessment$715,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,975-0.6%
2024$16,075+40.1%
2023$11,475-0.4%
2022$11,518+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8818, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1890